Ugrás a fő tartalomra

Jennifer Niven - Veled minden hely ragyogó

Van-e élet a halál után? Milyen érzés lehet a semmiben lebegni? Mi lehet odaát? Miért akar egy fiatal tinédzser öngyilkos lenni, ha még alig élt valamennyit? Miért vált ennyire életunttá és miért akarja bántani magát? Ezekre a már sokak által feltett kérdésekre igyekszik választ adni Jennifer Niven a Veled minden hely ragyogó című művében, melyből már filmadaptáció is készült. 


„A világ megtört mindenkit, ám a töréspontokon erősödik, aki állja.”
/Ernest Hemingway/


Theodore Finch-et ámulatba ejti az elmúlás. Több öngyilkossági kísérletet is kipróbált már, de az élet vicces fintora sosem engedte, hogy magával ragadja a fiút a halál. Valamiért még életben kellett tartania, valakiért még küzdenie kellett tovább ebben a nyomorúságos világban. Ez a valami, sokkal inkább valaki, más néven Violet. 
A két különc tanuló egy óratorony tetején találkoznak először, ahol mindketten a halálba kívánnak ugrani. Fogalmuk sincs, melyikük mentette meg a másikat, de az, hogy életben maradtak, egymás lélekjelenlétének köszönhetik. Violet-et súlyos gyász lengi körbe, ugyanis nővére meghalt egy autóbalesetben, ahol ő is jelen volt és magát okolja testvére elvesztése miatt, nem csoda, hogy nem tud a bűntudatával szembenézni. Finch múltját homály fedi, mindössze annyit lehet róla csak tudni, hogy különc, és barátai sincsenek. Finch minden napot felír magának és eltöpreng azon, vajon ez a nap lesz-e a végzetének napja? Violet is hasonlóképpen van, de őt az új élet után vágyás vezérli. 
A sors ismét meglepő fordulatot tesz feléjük. Egy iskolai projekt alkalmával együtt kell dolgozniuk és felfedezni hazájukat, Indianát. Rengeteg napot töltenek együtt és szép lassan egymásba szeretnek, hiszen sorstársak, és mindkettőjüket ugyanaz a vágy vezérli: hogy szabadulhassanak a múltjuktól. Ám ahogy Violet világa kinyílik és egyre inkább megtalálja önmagát, Finch-é úgy zsugorodik össze, és veszíti el a kontrollt maga fölött. 
“Negyven másodpercenként meghal valaki a világon, mert öngyilkos lesz. Negyven másodpercenként küzd legalább egyvalaki, akinek meg kell küzdenie a gyásszal, a veszteséggel. Általában senki sem visz virágot egy öngyilkos sírjára, és hozzátartozóit is megvetik. A Mental Health America becslése szerint körülbelül két és fél millió amerikai szenved bipoláris zavarban, de ez a szám a valóságban kétszer- háromszor ekkora lehet. Az érintettek nyolcvan százalékáról nem tudni, hogy beteg, vagy rossz diagnózist állítanak fel róla.”
Jennifer Niven - ahogy az utószóban is kifejti - a könyvbe a saját tapasztalatairól, élete során megélt eseményekről mesél, kicsit átírva.


“Számodra az adhat reményt, ha elfogadod az életedet olyannak, amilyen most, mert örökre megváltozott. Ha erre képes vagy, a vágyott békét meg fogod találni.”


Ezt a gyönyörűen tragikus kötetet erős idegzetűeknek ajánlom, és semmiképp se akkor olvassátok, mikor vidámak vagytok. Úgy gondolom, az írónő fontos, sajnos ritkán emlegetett témát dolgoz fel, melyet átültetett egy kedvesebb regény formájába. Szerintem erről a témáról többet kéne beszélni, főleg az érintettekkel, ezért gondolom azt, hogy ezt az írást mindenkinek el kell olvasnia egyszer az életben, vagy meg kell néznie filmben. Csodálatos történet!




Kövessetek minket Facebook-on és Instagram-on is, ha hamarabb szeretnétek értesülni legújabb bejegyzéseinkről. Jó olvasást kívánok!
Indosselo




Álmodd az életed és éld a könyveket!

Megjegyzések